A NÉBIH-et kérdeztük 1. rész – Hűtőkamrák kialakítása
Az Ön hűtőkamrája megfelelne a NÉBIH ellenőrzésének? Ismerje meg a hűtőkamra kialakítás irányelveit egyenesen szakértőtől. A NÉBIH-et kérdeztük meg az ideális hűtőkamra kialakításáról, hogy naprakész maradjon az előírásokkal. Cikkünkből megismerheti, miket figyelnek az ellenőrzések során és milyen szempontokra célszerű kiemelt figyelmet fordítania.
Vizes vagy száraz bűzzárral rendelkező padló összefolyó elhelyezhető-e egy hűtőkamrában?
Konkrét előírás nincs a padlóösszefolyók elhelyezésével kapcsolatban, arra viszont mindenképpen gondolni kell, hogy egy alacsony hőmérsékletű teremben – különös tekintettel, amiben pl.: nyers húst tárolnak – esetleg a vizes padlóösszefolyóban lévő víz megfagyhat. Célszerű a padlóösszefolyót a hűtött termen kívül az ajtó előtt elhelyezni. Ha a vizes padlóösszefolyó elhelyezése mégis a hűtött teremben történik, gondoskodni kell a fagyás megakadályozásáról. Ez történhet fűtőszál beépítésével, ami azonban jelentősen megemeli a költségeket.
A padlóösszefolyók általában vizesek, hiszen ez a vízréteg akadályozza meg a csatornából a kellemetlen szagok beáramlását a termelő üzemrészekbe. Nagyon fontos ezért, hogy a takarítások során a létesítmények kitakarítsák ezeket a bűzelzárós padlóösszefolyókat is.
Lehet-e közvetlenül a szabadba vezetni a hűtőkamra kondenzvizét?
A hűtőkamrákban alkalmazott hűtőbattériák olvadékvizét minden esetben csatornába kell vezetni, a kondenzvíz nem folyhat szabadon, mivel az szennyvíznek tekintendő.
Mikre kell figyelni az aljzat kialakításakor?
Az élelmiszer előállító és forgalmazó létesítményekben minden felületet, beleértve a falakat és padozatot, úgy kell kialakítani, hogy azok ellenállók, takaríthatók és fertőtleníthetők legyenek. A padozat kialakítása során gondolni kell a csúszásmentességre is, ennek megoldása azonban nem befolyásolhatja a takarítás-fertőtlenítés hatékonyságát. A padló és más felületek bevonatára külön nem vonatkozik előírás, csak a fent említett tulajdonságoknak kell teljesülniük.
Előírás-e a belső sarkok íves profilozása a takarítást megkönnyítése érdekében?
Az élelmiszer előállító, forgalmazó létesítmények esetében az épületet úgy kell kialakítani, hogy megakadályozzuk a szennyeződések felhalmozódását. Ezt azt jelenti, hogy a zugokat, szűk helyeket kerülni kell. A berendezések elhelyezésének is célszerű külön figyelmet szentelni. Úgy kell őket elhelyezni, hogy körbejárhatóak, ezáltal könnyen takaríthatóak fertőtlenítőek lehessenek. Ezt szolgálja a falak és padozat találkozásánál az ún. holkerek kialakítása, ami a fal és padozat találkozásának lekerekítését jelenti.
Lehet-e vizes tűzoltásra alkalmazott sprinkler fej egy hűtőkamrában?
Erre vonatkozóan nincs előírás. Amíg a sprinkler fej úgy van elhelyezve, hogy azon a szennyeződés ne telepedhessen meg és nem hordoz élelmiszerbiztonsági veszélyt, nyugodtan alkalmazható.
Hűtőkamra belső polcozásra milyen előírások vonatkoznak?
Általános elvárás, hogy a beépített technológia – beleértve a különféle berendezéseket, kábelcsatornákat, állványokat, polcokat – takarítható és fertőtleníthető legyen. Figyelni kell arra, hogy ne legyen olyan felület, amelynek a tisztítása nem, vagy csak nehezen megoldható, akár kivehető polcokkal. Ebből adódóan kerülni kell a termékzóna feletti elhelyezést, a kiálló, apró, nehezen takarítható felületeket.
Sózott húsáruk érlelésére/tárolására használt hűtőkamrában, előírás-e a rozsdamentes falak és rozsdamentes alkatrészek alkalmazása?
Külön előírás erre nem vonatkozik, azonban ebben az esetben is takaríthatónak, fertőtleníthetőnek kell lennie az alkalmazott technológiának, és nem jelenthet élelmiszerbiztonsági kockázatot.
Ha professzionális, ipari hűtéstechnika, akkor Hűtőépítő®
A Hűtőépítő®-nél évtizedekre visszanyúló, széleskörű tapasztalattal rendelkezünk Frilux hűtőkamrák, hűtött terek, valamint komplett tisztatéri rendszerek tervezésében, kivitelezésében, karbantartásában. Az egyedi tervezésű új rendszerek telepítésén túlmenően vállaljuk meglévő hűtőrendszerek és tisztaterek felújítását vagy cseréjét is.