A PUR keményhab hulladék újrahasznosítható: a K+F projekt első eredményei
A kemény poliuretán hab termékek számos iparágban fellelhetők, részét képezik az életünknek. A hűtőszekrények szigetelése, az autók műszerfala, vagy épp a modern épületek hőszigetelése: évente millió tonna számra önti az ipar a poliuretán anyagokat a különböző alkalmazásokba.
De törődnünk kell ezen anyagok életciklus végi újrahasznosításával is. Míg a lágy poliuretánok és PUR származékok újrafeldolgozása gyakorlatilag megoldott, addig a kemény poliuretánok újrahasznosítása kihívásokkal teli terület. A zártcellás, kemény poliuretán habok reciklálása csak bizonyos keretek között, korlátozottan működőképes a jelenlegi tudásunk alapján. Ezen kihívásokkal teli területen végezzük kutatási és fejlesztési tevékenységünket, köszönhetően a 2022-ben elnyert kutatás-fejlesztési pályázatnak.
Mely PUR habanyagok állnak a K+F projekt középpontjában?
A projekt során kifejezetten fókuszálunk az alábbi PUR habanyagok újrahasznosítására. Ezek az anyagok akár a gyártás és kivitelezés során is képződhetnek hulladékként és selejtként, vagy az életciklusuk végén bontás és szétszerelést követően szükséges azokat megsemmisíteni, illetve újra felhasználni.
Épületek szigetelő falpanelei és válaszfalai, jellemzően szendvicspanelek |
Hűtőkamrák, feldolgozó üzemek szigetelő elemei |
Épületfödémek kemény PUR hab szigetelése |
Hűtőszekrények szigetelése |
Autóiparból származó keményhab hulladék |
Cégünk a PUR/PIR feldolgozáshoz szükséges berendezéseket telepítette, valamint sikeres kísérleteket hajtottunk végre laboratóriumi körülmények között. 2023. áprilisában elérkeztünk a projektünk első mérföldkövéhez, melynek során számos biztató eredmény született a poliuretán keményhabok rekonstruálására. A berendezések speciális irányú továbbfejlesztése jelenleg is zajlik.
A kemény poliuretán hab hulladék újrahasznosítása
Célunk, hogy olyan új tulajdonságú anyagot fejlesszünk ki, amely előállítása során az újrahasznosított PIR/PUR keményhab anyagok új funkciókat kaphatnak. Ezért a kutatási – fejlesztési tevékenységük során kiemelten foglalkozunk az egyéb adalékanyagok hozzáadásának lehetőségével is.
A projekt technikailag úgy valósul meg, hogy a kemény poliuretán habot darálunk majd speciális eljárások alkalmazásával formáljuk újra. A folyamat eredményeképpen számos iparágban tervezünk PU keményhab alapú anyagokat piacra vezetni.
Többféle kötő- és adalékanyaggal folytatunk kísérleteket
A projekt jelenlegi állása szerint a kutatások célirányosan a növényi alapú adalékanyagok irányába mozdultak el, valamint ígéretes tesztek és előzetes vizsgálati eredmények vannak ásványi természetes adalékanyagokkal. A cél az, hogy a reciklált, újrakötött PUR/PIR keményhab anyag tulajdonoságait javítsuk, és lehetővé tegyük az anyag későbbi felhasználását számos különböző iparági felhasználási területre.
A poliuretán hab feldolgozásának módszerei és folyamata
A jelenlegi módszerrel a darált PU keményhabot kémiai kötőanyagokkal vonjuk be, tesztelés alatt van a különböző mixek beállítása, melyet tömegszázalékban rögzítünk. Kísérleti gyártások zajlanak a víz- és kötőanyag adagolás különböző mennyiségi beállításaival, melynek eredményeképpen a kapott habtömböket vizsgáljuk, daraboljuk, sűrűségét mérjük. Ígéretes eredmény esetén a gyártási beállításokat rögzítjük, és újabb paraméter beállításával kísérletezünk tovább, annak érdekében, hogy a legyártott habtömb minél optimálisabb tulajdonságokkal rendelkezzen.
A próbagyártás eredményeként kapott habtömböt többféle vizsgálatnak vetjük alá
A megfelelő kötőanyag megtalálása a K+F projekt legnagyobb kihívása
A kötőanyagot illetően további kutatási folyamatok is zajlanak, a termékünk még környezetbarátabbá tehető azáltal, hogy az alkalmazott kötőanyagot növényi olaj alapúra cseréljük. Vizsgálni kívánjuk, milyen hatással vannak a habanyag mechanikai és termomechanikai tulajdonságaira, valamint hővezető képességére, a különböző, kőolajból, valamint növényi olajból származó kötőanyag mennyiségek és minőségek, továbbá a rekonstruált hab gyártása során alkalmazott nyomások.
A projekt újszerűsége abban keresendő, hogy olyan gyártási eljárással kívánunk reciklálni kemény PUR/PIR habot, amely technológia jelenleg még nem fellelhető az iparágban.
Nem csak a kifejlesztendő végtermékek tulajdonságai fognak eltérni a jelenleg alkalmazott módszerekkel előállított termékekétől, hanem azokhoz olyan adalékanyagokat kívánunk hozzáadni, mellyel a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján más fejlesztők még nem kísérleteztek. A hozzáadni kívánt adalékanyagok különböző kombinációja is elképzelhető a fejlesztés során, valamint a kutatandó gyártási eljárással előállítandó anyagok különböző bevonattal való ellátása is a fejlesztési tevékenység irányát képezi.
Célunk, hogy a fejlesztés végén ipari körülmények között felhasználható anyagokat kapjunk
Bizonytalanságot rejt magában az a tény, hogy a kísérletekben alkalmazni kívánt adalékanyagok jelentős részét – tudomásunk szerint – PUR/PIR keményhabok újrafelhasználását célzó kutatási – fejlesztési projektekben még nem alkalmazták, így nem áll rendelkezésre olyan tudásanyag, melyből kiolvasható lenne a jó gyártási gyakorlat, vagy az elérni kívánt anyag összetételének tényezői, illetve az előállítás módszertana.
A projekt során újszerű megoldásokkal, eddig nem használt adalékanyagokkal és kötőanyagokkal kísérletezünk. A kísérletek eredményei alapján fejlesztjük tovább a gyártó berendezéseinket. A projekt során számos tudományos- műszaki bizonytalanság merül fel, melynek megszüntetésére való törekvés a tevékenységük egyik fő célja.
A projekthez szívesen vesszük külső fejlesztők, kutatók és szakemberek csatlakozását is.
A projektről bővebben olvashat Pályázat oldalunkon, vagy letöltheti a beszámolót fejlesztési eredményeinkről angol nyelven PDF formátumban.