Gyakori kérdések a tisztaterekről
Kérdése van a tisztaterekkel kapcsolatosan? A Hűtőépítő Kft-nél megannyi választ talál! Több, mint egy évtizede vagyunk a tisztatér építési szakmában és meglehetősen sok tapasztalatot szereztünk mind a tisztaszoba kialakítással, mind az üzemeltetéssel kapcsolatosan. Alább összegyűjtöttünk néhány érdekes kérdést, melyekkel a napi munkánk során találkozni szoktunk:
Hogyan működik egy tisztatér?
A tisztatér kontrollált környezet, melyet számos iparág használ az elektronikai- és autóiparon át a gyógyszeriparig. Speciális tisztaterek készülnek a repülőgép ipar számára, valamint a mai modern laboratóriumok elképzelhetetlenek tisztaterek nélkül. De használnak tisztatereket a műanyag- és csomagoló iparban, valamint a modern élelmiszer gyártás során is. A tisztateret használó iparágak száma napról-napra bővül. Ezen speciális helyiségek megfelelő környezetet nyújtanak az olyan termékek gyártása során, melyek szennyeződés érzékenyek, vagy épp maga a termék lehet veszélyes a saját környezetére. A tisztatérben végzett termék előállítása, vagy vizsgálata során megfelelő védelmet és szűrt levegőt biztosítunk a helyiségben annak érdekében, hogy a lehető legkisebb szennyeződés veszély álljon fenn, mely a terméket érintheti.
Mi a különbség a paneles, a moduláris és a softwall tisztaterek között?
A tisztatéri falak többféle kivitelben készülhetnek. A legtartósabb és legjobb légzárást biztosító szerkezetek modern sík felületű szendvics elemekből készülnek, ahol a falszerkezetekben rejtve kerül elvezetésre minden olyan technológia (elektromos csatlakozók, vezérlések, technológiai csővezetékek, gyengeáramú hálózat), mely a tiszta szobákban történő gyártáshoz szükséges. Előny a gyors és rugalmas kivitelezés, és a gyors gyártási és kivitelezési technológia. A moduláris tisztatéri falak előre meghatározott raszter szerint egyedileg legyártott elemekből készülnek. Ezek előnye a gyors kivitelezés és utólagos szétszerelhetőség, azonban az egyedi gyártás miatt hosszú átfutási idő mellett a későbbi változtatások nehézségeivel is számolnunk kell. A softwall tisztaterek a legegyszerűbb megoldást képviselik. Falazat helyett antisztatikus szalagfüggönnyel kerül a tér elválasztásra. Nem légtömör helyiségek, sőt inkább sátornak szokás nevezni ezen munkaállomásokat. Előnyük a mobilitás és az alacsonyabb beruházási igény.
Hogyan határozhatom meg, hogy milyen kategóriájú tisztatérre van szüksége a cégemnek?
A két legfontosabb mutatója egy tisztatérnek: Mi a legkisebb részecske méret amit szűrnöm kell? Illetve mi a legalacsonyabb részecske szám, amit tartanom kell? A legtöbb iparágnak van saját normája, amely könnyedén kikereshető az internet segítségével. De legtöbb esetben a vevő, vagy a tisztatéri beruházást igénylő üzleti partner is hasznos információt tud adni az igényeiről. Rövid kutatással és informálódással egészen pontosan meghatározható az a tisztatéri kategória, melyet az adott iparág általánosságban használ.
Mik azok a pozitív nyomású tisztaterek?
A pozitív nyomással rendelkező tisztaterek általában abból a célból épülnek, hogy védjék a tisztatér belső környezetét a kívülről bejövő szennyeződésektől. A pozitív nyomás folyamatos fenntartásával a tisztatérből kifelé kényszerítjük az apró részecskéket. A pozitív nyomás általában a külső légköri nyomáshoz képest +15/+25 Pa értéket képvisel.
Mik azok a negatív nyomású tisztaterek?
A negatív nyomással, avagy depresszióval rendelkező tisztaterekben a cél, hogy a tisztatér levegője ne kerülhessen ki a környezetbe. Általában olyan terekben alkalmazzuk, ahol olyan termékek gyártása, kezelése zajlik, amelyek környezeti kockázatot jelentenek.