Mi a teendő egy hűtőkamra életciklusának végén?
A modern hűtőkamrák elengedhetetlen szerepet töltenek be számos iparágban, de még a kiváló minőségű berendezések sem örökéletűek. Ezek az emelt szigetelő képességű szendvicspanelekből álló kamrák energiahatékony hűtőrendszerekkel működnek, azonban gondos karbantartás mellett is elérkezik az életciklusuk vége.
Az idő és a folyamatos használat során bekövetkező természetes kopás mellett, az épület funkcióváltása is indokolhatja a hűtőkamrák leszerelését és bontását.
Cikkünkben áttekintjük,
- meddig használható egy hűtőkamra,
- a hűtőberendezés bontásának szempontjait,
- a szendvicspanelek megsemmisítésének lehetőségeit, valamint
- hogy van-e lehetőség a PUR hab reciklálására.
Meddig használható egy hűtőkamra?
Az élettartam és elhasználódás összetett jelenség, melyet az iparági tapasztalatok több szempontból is megerősítenek. Egy laboratóriumi hűtőkamra például évtizedekig is kitarthat, ezzel szemben, a nagy áruforgalmú élelmiszeripari hűtőkamrák rövidebb élettartamra számíthatnak. A gyakori fizikai behatásoknak és nagyobb terhelésnek kitett szerkezetek könnyebben elhasználódnak, hamarabb kimerülhetnek.
Általánosságban elmondható, hogy egy jól megépített hűtőkamra 10-20 évig még nagyobb terhelés mellett is megállja a helyét, azonban rendkívül magas színvonalú anyagminőség és rendszeres karbantartás esetén akár 30-40 évig is működhet.
Egy hűtőkamra elhasználódásának jelei sokféle formában megjelenhetnek
Az elhasználódás jelei
Az elhasználódásra sokféle jel utalhat. Például, ha a falból víz folyik, vagy a felülete vizesedik, az általában a falszerkezet hibájára utal. A rozsdásodás, repedés, a szendvicspanel szétnyílása vagy a tömítés elválása szintén az elhasználódást jelzi. A gépészeti problémák, mint például ha a folyamatosan működő kompresszor ellenére nem éri el a kijelölt hőfokot, ugyancsak aggodalomra adhatnak okot.
Az elpárologtató sérülése, törése jegesedést és további problémákat is okozhat. Ha a hűtőkamra rendszeresen szervizre szorul, és ismétlődő problémák merülnek fel, az egyértelmű jele lehet az élettartam végének. Ugyanakkor előfordulhat, hogy a falszerkezet még megfelelő állapotban van, és csak a gépészeti részeket kell felújítani vagy cserélni, hogy új életet leheljenek a hűtőkamrába.
A hűtőberendezés bontásának szempontjai
Ha már menthetetlen egy hűtőkamra, akkor jól átgondolt lépéseket kell tenni annak megfelelő bontására és utógondozására. Használt hűtőkamrák gépészetének hasznosítása másodlagos piacon nagyon ritka, ezért a biztonságos és környezetbarát út a gépészeti részek szakszerű kibontása és megsemmisítése. A folyamat magában foglalja az áramtalanítást, valamint a hűtőközeg eltávolítását, majd annak hivatalos úton történő megsemmisítését.
A fém alkatrészek, köztük a nemesfémek, a MoHu által végzett fémhulladék kezelésbe kerülnek. Az elektromos rendszer szintén szétbontható, majd a megfelelő hulladékgyűjtő cégnél leadható.
A legkorábbi szendvicspaneles hűtőkamrák most érik el élettartamunk végét
Szendvicspanelek megsemmisítésének lehetőségei
Régebben a kőzetgyapot szigetelésű és csempézett hűtőkamrák voltak az elterjedtek, azonban ezek bontása sok építési hulladékot generált.
Az 1980-as évek végétől kezdve terjedtek el a szendvicspaneles módszerrel épített hűtőkamrák, amelyek közül számos most éri el az élettartam végét.
A szendvicspanelek bontás után általában két fő elemükre szedhetők szét, akár a helyszínen. A fémlemezek mechanikusan leválaszthatók, majd leadhatók fémhulladék kezelő cégeknek. A fennmaradó kemény PUR hab töltet sem minősül veszélyes hulladéknak, ami jelenleg két utat tesz lehetővé a hulladékkezelésre:
- égetés és
- hulladéklerakás.
Mindkét megközelítésnek megvannak a maga hátrányai: az égetés során káros égéstermékek keletkezhetnek, míg a hulladéklerakás természeti környezetünket károsítja.
A kemény PUR hab hulladék fizikai úton történő újrahasznosítása
Van lehetőség a PUR hab reciklálásra?
Erre a kihívásra válaszul, az iparágban érdekelt szereplők egy része ma már reciklálási lehetőségeken dolgozik a kemény PUR hab hulladék kezelésére. Különböző projektekben többféle módszer kidolgozása folyik, de általában vagy vegyi, vagy fizikai úton történő bontáson alapulnak a fejlesztés alatt álló megoldások. A vegyi úton történő bontás során az anyag alkotóelemeire bomlik szét, amiből új termék készíthető. A fizikai újrahasznosítás pedig arra fókuszál, hogy az eredeti tulajdonságokat megtartó, vagy javító új termékek előállításához használják fel a hulladékot. Ez a megközelítés
- jelentősen csökkenti a környezeti terhelést, ugyanakkor
- az ipar is újrahasznosítható anyaghoz juthat.
Kutatás-fejlesztési projektünk első eredményei
Ezen célok elérése érdekében a Hűtőépítő® csapata saját kutatás-fejlesztési (K+F) projektet indított. Célunk a kemény PUR hab hulladék fizikai újrahasznosításának kidolgozása, és az ehhez szükséges ipari folyamatok és keretek kiépítése. A projekt első eredményei rendkívül ígéretesek, és mutatják, hogy az ipar képes lehet a hulladékkezelés új szintjének elérésére.
Folytatódik a K+F projekt
A projekt folyamán innovatív megoldásokat, korábban nem használt adalékanyagokat és kötőanyagokat tesztelünk. A munka során számos tudományos és műszaki kihívás adódik, melyek megoldására irányuló erőfeszítések a tevékenységünk mozgatórugói. A projektről részletes információkat talál pályázat oldalunkon, valamint örömmel várjuk külső fejlesztők, kutatók és szakemberek, akár iparági partnerek jelentkezését, csatlakozási szándékát.