FFU-kkal, azaz ventilátoros szűrőegységekkel az energiatakarékos tisztaterekért
Speciális tisztaterekben speciális megoldásokra van szükség – ilyen esetekben nyújthat remek megoldást az FFU, azaz ventilátoros szűrőegység. A technológia fejlődését tekintve jól látható, hogy az iparág miért és hogyan jutott el ehhez az új és energiahatékony jövőt ígérő technológiához.
Cikkünkben bemutatjuk, hogy mekkora potenciál rejlik az FFU-kban, azaz a ventilátoros szűrőegységekben, a tisztatéri légkezelésben, illetve hogyan racionalizálhatók vele a működési költségek.
A mikroelektronikai ipar nagy felfedezésének indult
A ventilátoros szűrőegységek már feltalálásukkor is nagy népszerűségnek örvendtek, és népszerűségük a mai napig egyre inkább nő. Először mikroelektronikai termékek gyártására használt tisztaterekben alkalmazták őket, később már más iparágak tisztatereit is meghódították.
A központi légkezelő rendszer a “legtisztább” és “legszennyezettebb” zónába is ugyanazt a levegőt juttatja el
Mi az FFU, azaz ventilátoros szűrőegység?
Az FFU egységek remek lehetőséget biztosítanak a központi légkezelés kiváltására. Feladatuk, hogy recirkulált, szűrt levegőt juttassanak a tisztaterekbe. Ez lehetővé teszi, hogy a központi légkezelés helyett kisebb, lokális légkezelő rendszereket alkalmazzunk.
Az FFU szűrők kifejlesztésének elsődleges célja, hogy lecsökkentsék a légkezeléssel járó működési költségeket. Ez többek között a nagyteljesítményű motornak, a folyamatos ellenőrzésnek, illetve az okos kijelzőkön történő monitorozásnak köszönhető.
Bizonyos esetekben ugyanis a központi légkezelő rendszer használata igen költséges. Amennyiben a tisztatérben több, eltérő tisztasági besorolású helyiség van, a lokális légkezelő modulok használata praktikusabb lehet. Központi szűréssel egyetlen rendszer biztosítja a kezelt levegőt minden terület számára. Ilyen esetben több energia kerül felhasználásra, hogy az összes helyiség számára különböző minőségben biztosítsa a befújt levegőt.
A ventilátoros szűrőegységekkel minden zónában az adott zóna követelményeinek megfelelően kezelt levegő áramlik be
Hogyan épülnek fel az FFU-k?
A szűrőegység felépítése roppant egyszerű: egy HEPA vagy ULPA szűrőt helyeznek el a ventillátorhoz, amely egy 1200×600 mm-es középvonalú álmennyezeti rácson kap helyet. Leegyszerűsítve ez az a felépítés, amely lehetővé teszi a hatékony légszűrést a tisztatérben.
Az egyszerűség nemcsak az üzemeltetésre, hanem a telepítésre is igaz.
A tisztaterek integritásának megőrzése is kiemelt jelentőséggel bír a nagyobb létesítményekben. Az FFU óriási előnye, hogy sokkal könnyebb megjavítani mint a központi légkezelő rendszert.
Miért érdemes FFU-t telepíteni?
A légkezelésben jelentős energia- és költség megtakarítást érhetünk el ventilátoros szűrőegységekkel, mivel a központi légkezeléshez képest csak az egyes helyiségekbe pontosan olyan szűrt, kezelt levegőt szállít, amilyenre lokálisan szükség van – nem a legtisztább helyiség paraméterei szerint szabályoz.
Sőt, használatával a légkezelő rendszer rendszeres vizsgálatának üzemi paraméterei is szorosabban ellenőrizhetők vele.
Az újabb típusú egységek esetében az energiaköltség-megtakarítás olyan magas, hogy az alacsony energiájú FFU kezdeti magasabb tőke kiadásának megtérülése a vártnál sokkal rövidebb lehet. Nem kérdés, hogy az FFU-k védjegyévé vált mostanra a
- nagy hatékonyságú szűrés,
- alacsony zajszint,
- könnyű telepítés,
- egyszerű szervizelés.
Bemutatjuk a KleanLabs alacsony fogyasztású FFU-SD ventilátoros szűrőegységeket
A KleanLabs alacsony fogyasztású FFU-SD egységei többszörös hatékonysággal bírnak hagyományos társaikhoz képest a bennük található EC frekvenciaváltó motornak köszönhetően. FFU egységeink működése kifejezetten halk, mindössze 52 dBa. Ez különösen fontos lehet a speciális igényekre tervezett tisztaterekben, továbbá külső statikus nyomás kapacitása akár a 160 Pa-t is elérheti. Az eredmény egy speciális FFU, ami remekül használható ISO5 vagy akár alacsonyabb besorolású tisztaterekben is.
A széles nyomástartomány meghosszabbítja az egység szűrőjének élettartamát. Ezzel hatékonyan csökkenthetők a karbantartási költségek, valamint a befektetés is hamar megtérül, szemben a DC motoros egységekkel.
A különböző vezérlési lehetőségek is kiemelt jelentőséggel bírnak. Az FFU-SD-k ModBus hálózaton keresztül vezérelhetők, falra szerelhető vezérlők segítségével. A platformok hozzákapcsolhatók az ügyfél már meglévő rendszeréhez.
Így zajlik a légkezelés a ventilátoros szűrőegységekkel
A ventilátoros légkezelő egységek lehetővé teszik a kisebb légkezelő rendszerek alkalmazását, így nem csak költséghatékony, de helytakarékos megoldást is jelent.
Hogyan is működik ez a gyakorlatban?
Az álmennyezet feletti légtér csupán egy keverőkamra szerepét tölti be a kezelt levegő számára. Erre elsősorban a befúváshoz, a nyomáskezeléshez, a hőmérséklet- és páratartalom kielégítéséhez, illetve a tisztatérből visszavezetett levegő kezeléséhez van szükség.
FFU-k használatával könnyebben kézben tartható a levegő recirkulációja. A kisebb egységeknek ugyanis csak egy-egy helyiség számára kell biztosítania az adott paramétereknek megfelelő levegőt.
Ez a fajta recirkuláció elősegíti a szivárgás megelőzését is. Ez azért is lényeges, mert egy esetleges szivárgás akár turbulenciát is okozhat a térben, illetve felgyorsítja a részecske szuszpenziót is. FFU-val szerelt tisztaterekben a mennyezet feletti tér nyomása a helyiséghez képest negatív.
Ez a gyakorlatban annyit tesz, hogy az esetleges szennyeződések oda áramlanak, nem pedig vissza a magasabb nyomású tisztatérbe.
Ezzel szemben, ha a mennyezet feletti tér nyomása magasabb, mint a tisztatéri légnyomás, akkor a szennyeződések bejuthatnak a panelszűrőkön (vagy központi légkezelő rendszer terminálszűrőin) keresztül.
Lokális légkezelés fragmentált tisztaterekben különböző tisztasági besorolású helyiségekben
A ventilátoros szűrőegységek különösen jó megoldást jelentenek a fragmentált, különböző tisztasági besorolású helyiségekből álló tisztaterek számára.
Az úgynevezett room-in-room konstrukciókban, tehát olyan helyiségekben, ahol több különböző besorolású tisztatér is helyet kap egy másikon belül. Az FFU-kat lokálisan a moduláris mennyezeten helyezik el, így az adott helyiség (az ISO 7 vagy ISO 8 tisztatéren belül) akár ISO 6 vagy annál is jobb besorolást kaphat.
Az FFU-k népszerűségében kiemelt szerepet játszik az energiahatékonyság
A tisztaterek működésében az energiahatékonyság tükrében kiemelt jelentőséggel bír a szén-dioxid kibocsátás minimalizálása, az energiamegtakarítás és a költségek alacsony szinten tartása.
Ennek oka, hogy egy átlagos tisztatér akár 50x több energiát használ, mint egy átlagos irodaház. Ez elsősorban a folyamatos légcserének köszönhető, amelyre a vonatkozó igények szobáról szobára változnak. A HVAC energiaköltségei általában a tisztatérben felhasznált összes energia több, mint 50%-át teszik ki.
Az évek során a tisztaterek túltervezetté váltak, ami gyakran az üzemeltetési költségek növekedéséhez vezetett. Az FFU-k egy olyan megoldást kínálnak, amelyekkel biztosítható a megfelelő légkezelés alacsonyabb üzemeltetési költségek mellett.
Amennyiben ajánlatra, szakértői segítségre lenne szüksége, forduljon csapatunkhoz bizalommal!