Tisztatér technológia a gyakorlatban
A tisztatér technológia fogalma a hazai felhasználó körökben igazán szerteágazó. Vannak, akik egy feldolgozó üzem napi szinten takarított és fertőtlenített tereit értik alatta. Mások gombatermelő helyiségeket sorolnak ebbe a kategóriába, és olyanok is akadnak, akik valóban tisztatéri körülmények között szeretnének gyártani – ám ettől még nagyon távol állnak. Nézzük meg, hogy hogyan néz ki a tisztatér technológia a gyakorlatban.
Tisztatér technológia legfontosabb elemei
Szabályozott légellátás, gyakori légcsere
Az első és legfontosabb ismérve, hogy a tisztaterek légellátása és légszűrése több lépcsőben történik meg. Egy tiszta térben – alacsonyabb fokozatok esetén is – óránként legalább 10-15-szörös légcsere áll fenn. Ez azt jelenti, hogy HEPA szűrőkön keresztül befújt levegő van keringetve oly módon, hogy többnyire túlnyomás is fennáll a téren belül. Emellett a frisslevegős betáplálás is nélkülözhetetlen. Ez a légtechnikai kezelés annyira alapvető, hogy nélküle a tisztatér technológia követelményei nem teljesülnek.
Fémburkolatos falszerkezettel a tökéletes légzárásért
Emellett a modern tisztatér technológia másik jellemző ismérve, hogy a falszerkezete olyan fémburkolatos elemekkel van kialakítva, melyek a légtömör zárás mellett antisztatikus kivitelűek, és oly módon vannak megépítve, hogy azokon repedés, festékleválás, kiporzás nem lehetséges.
Ezért a mi olvasatunkban a gipszkarton falazatú zónák nem felelnek meg a tisztatér technológia követelményeinek, mivel az alapvető szabványi előírások sem teljesülnek. A gipszkarton szerkezetek repedhetnek, melyből komoly szennyező forrás alakulhat ki, veszélyeztetve a levegő minőségét.
A gyakorlatban számtalan példát láttunk erre, melynek orvoslásaként az üzemeltető évente Steridex festékkel próbálja javítgatni a gipszkarton falszerkezet repedésit és sérüléseit. A megoldás ezzel szemben a fémburkolatú falszerkezetek alkalmazása. A gipszkartonos rendszerek fölött eljárt az idő és a jelenlegi szigorúbb szabványok előírásait már nem feltétlenül teljesítik.
Szennyeződések bejutásának megakadályozása
A tisztatér technológia nyílászáróinak és zsilipeinek kialakításánál fontos szempont, hogy az ajtók úgy legyenek reteszelve, hogy a védett tér közvetlenül ne nyíljon a környezet felé. Praktikusan ez öltöző vagy személyzeti zsilip alkalmazásával oldható meg, ahol két ajtó található, és ezek soha nem lehetnek egyszerre nyitva. Így akadályozzuk meg, hogy a környezet szennyeződései bejussanak a védett térbe.
Fokozott figyelem a tisztatér technológia használata során
A dolgozók felhasználási és kezelési gyakorlata nagy hatással van a tisztatér technológia levegőminőségére. A szakszerűen, körültekintően üzemeltetett rendszerek esetében a levegő tisztasága nagyságrendekkel jobb, mint azokban a helyiségekben, ahol a szabványos védőruházat és eszközök hiányoznak, még ha azokat tisztatérnek is nevezik.