Mi szükséges ipari és kereskedelmi hűtőkamrák létesítéséhez?
Egy új ipari vagy kereskedelmi hűtőkamra létesítése mindig jelentős lépés egy vállalkozás életében, ezért szükséges azt úgy megvalósítani, hogy a megrendelő és üzemeltető a lehető legprofibb kiszolgálást kapja, azaz a megrendelésen túl már ne legyen különösebb feladata a terep előkészítésével. Azonban van néhány olyan dolog és feltétel, amely az újonnan építendő hűtőkamrák részére szükséges előkészíteni:
6 dolog, amit ipari és kereskedelmi hűtőkamra létesítése előtt elő kell készíteni
1. Aljzat
Beltéri telepítésű hűtők esetén szükséges olyan teherviselő síkfelületű aljzat, amelyre az ipari vagy kereskedelmi hűtőkamra telepítését meg tudjuk kezdeni. Azért fontos, hogy sík, vízszintes felület legyen, mert a hűtőkamra falszerkezete követi a talaj esetleges lejtését vagy egyenletlenségeit, így hűtőkamra falak függőleges és minden irányban derékszögű megépítéséhez nélkülözhetetlen a megfelelő aljzat.
Szakértői tipp:
Számos normál hűtőkamra úgynevezett padló nélküli kivitelben készül, azaz a padló szigetelés nem része a hűtőkamrának. A megfelelő tisztát tartás érdekében ezen kamrák legtöbbször fagyálló greslap burkolattal rendelkeznek, mely akár már a kamra telepítése előtt is elkészülhet!
2. Csurgalékvíz elvezetés
A hűtőkamrákban a működés során a hőcserélő felületén jégréteg rakódik le, melyet automatikusan leolvasztunk és az kondenzvíz formájában távozik a hűtőkamrából. Ennek a folyamatosan képződő cseppvíznek szükséges, hogy legyen elfolyási lehetőség biztosítva. Ehhez a legtöbb esetben egy falban kialakított bűzelzárt PVC lefolyó szükséges, mely a hűtőkamrán kívül helyezkedik el és a kollégáink bele tudják kötni a hűtőkamra elfolyó kondenzvizét. A másik lehetőség, ha szabadba vagy gyűjtőtartályba folyik a cseppvíz.
3. Elektromos betáp
Minden projekt esetén külön egyeztetjük a szükséges elektromos betáp igényt, melyet vagy a hűtőkamra telepítési helyén, vagy a hűtőaggregát telepítési helyén szükséges kialakítani. A hűtőkamra elektromos betápja mindenképp rendelkezzen leválasztó kapcsolóval és megfelelően méretezett megszakítóval.
4. Megközelíthetőség
A megközelíthetőség nem csak a kivitelezést követő üzemeltetési útvonalakat jelenti, hanem figyelemmel kell lenni arra, hogy az ipari vagy kereskedelmi hűtőkamra falszigetelő elemeit hogyan és milyen útvonalon tudjuk beszállítani a telepítés helyére. A hűtőkamrát nyilván nem egy kész egységben szállítjuk, hanem lapra szerelve, de sok esetben a szigetelő panelek túl nagy méretűek ahhoz, hogy egyszerűen a helyszínre tudjuk azokat juttatni.
5. Szellőzés
A hűtőberendezéseknek optimális szellőzésre van szüksége. Ezért a telepítési hely megválasztásakor különösen ügyelni kell arra, hogy a kültéri egység – azaz a hűtőaggregát olyan telepítési helyre kerüljön, amely rendelkezik az előírt szellőzéssel. A hűtőaggregátok természetesen különtelepíthetőek a kamráktól, akár 10-20 méteres távolságra is. A legoptimálisabb megoldás, ha ezeket az egységeket kültérre telepítjük, mely lehet oldalfalon vagy akár lapos tetőn is. Ha a hűtőaggregát beltérre kerül telepítésre, akkor a megfelelő mértékű légcseréről gondoskodni kell.
6. Munkavégzésre alkalmas helyszín
Az ipari és kereskedelmi hűtőkamrákra úgy tekintsünk, mint gépekre és berendezésekre. Egy építési terület nem biztos, hogy alkalmas a kamrák telepítésére, ezért javasolt olyan időpontra ütemezni a kamrák telepítését, amikor az építőmesteri munkák már elkészültek, de legalább előrehaladott állapotban vannak. Például a konyhai csempeburkolatok kifugázva elkészültek, vagy a kamrák aljzata burkolva elő van készítve. Emellett hely szükséges a szerszámaink, eszközeink és a kamra anyagainak tárolásához, elektromos áram vételezési helyre van szükségünk a telepítési hely közelében, valamint a megközelítési, rakodási útvonalaknak is szabadnak kell lenniük.